Ege Underwater Sports Club

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Su altı Ragbisi ile ilgili basında yayınlanan en son haberler Geri

SUALTINDAKİ ÖZGÜRLÜK PROJESİ
08 HAZİRAN 2015

Amaç; Yerçekiminin olmadığı bir ortam olan su ve suyun altın da, suyun fiziksel özelliği olan kaldırma kuvveti yardımı ile Fiziksel engellere sahip gençlerimizin özgürce hareket edebilecekleri bir ortam hazırlayarak rehabilite olmaları beklenmektedir. Bu amaçla Sualtı sporları eğitsel bir oyun olarak ön plana çıkmaktadır.  Engelli gençlerimizin sualtı sporları yaparak, keyifli zaman geçirirken kendilerini özgür hissetmelerini sağlamak amaçlanmaktadır. Bu sayede Fiziksel engelleri olan kişilerinde spor yapabileceğini göstermek ve engelleri ortadan kaldırmak istiyoruz.

Uygulama; Palet, sporcunun suyun içinde daha rahat hareket etmesini, Maske sporcunun daha konforlu bir şekilde şnorkel yardımı ile suyun üstünde kolaylıkla kalabilmesini ve pozisyonunu bozmadan su üzerindeyken nefes alıp verebilmesini sağlar. Bu sayede sporcu suyun içinde ve üzerinde bir hareket özgürlüğü elde eder. Sualtı sporları, özellikle Sualtı Ragbisi bu tür bir rehabilite çalışması için çok uygundur.

Proje ortakları; İzmir Valiliği, İzmir Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Belediyeler, Özel Eğitim Okulları, Engelli Dernekleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezleri ve Sponsorlar  olacaktır.

Çalışma günleri; Proje ortakları ile birlikte belirlenen kişiler haftanın belli günlerinde, kulübümüzün gönüllü sporcu ve antrenörleri tarafından eğitime alınacaklardır

Proje başlangıç ve bitiş tarihi; Projenin ana sponsor ve diğer sponsorları belirlendikten sonra Şubat 2015 de başlayıp, Haziran 2015 de kadar devam edecektir.