Ege Underwater Sports Club

TARİHÇE & VİZYON MİSYON

KULÜP TARİHÇESİ

Ege Su Sporları Kulübü, 2002 yılında başlayıp, omuz omuza mücadele edilen yüzlerce müsabaka, kazanılan onlarca kupa, Türkiye’nin uluslararası alandaki ilk başarılarının ardından, sualtına gönül vermiş ve sualtı sporlarına profesyonel bir bakış açısı getirerek Türkiye’deki sualtı sporlarının ulusal ve uluslararası alanlardaki başarılarını arttırmayı hedefleyen bir grup milli sporcu tarafından 2014 yılında kurulmuştur.

MİSYON ve VİZYONUMUZ

Ülkemizde ve dünyada tüm spor branşlarında alt yapıya sporcu kaydı ve spora başlama yaşı, 5-8 yaşlarında başlar ve en geç 12-15 yaşlarına kadar devam eder. 15 yaşına kadar spor yapma fırsatı bulamamış gençlerimizin bir spor kulübüne kabul edilmeleri çok zor olmaktadır.

İşte tam da bu noktada sualtı sporları gençlerimizin yardımına koşmaktadır. Türkiye’de Sualtı sporları faaliyetleri Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na (TSSF) bağlı olarak yapılmaktadır.(www.tssf.gov.tr) Sualtı sporlarında lisans çıkarma yaşı 14’dür. Bunun anlamı ve önemi ise şudur ki; 14 yaşına kadar spor yapma fırsatı bulamamış fakat hayatına spor faaliyeti katmak isteyen, ergenlik dönemdeki, aidiyet duygusu ve bir grup içinde var olma ihtiyacı hisseden, ve tüm bunları bulamadığı veya maddi imkansızlıklardan dolayı yapamayan gençlerimiz için sualtı sporları alternative bir çıkış kapısıdır.

Sualtı sporlarına suyun fiziksel özelliklerinden dolayı Lisans Çıkarma yaşı 14 dür fakat bir üst sınır yaş yoktur. Bu nedenle;

Misyonumuz, spor yapmak isteyen ve bunun için bu güne kadar fırsat bulamamış herkesi sualtı sporları ile tanıştırarak, fırsat eşitliği sağlamaktır. Bu sayede Türk gençliğini ve gelecek nesilleri daha sağlıklı ve üretici bireyler olarak yetişmesini amaçlamaktayız.

Vizyonumuz, Sualtı sporlarına gönül vermiş, yetenekli gençlerin milli takımlarda yer alarak, ay-yıldızlı forma ile yeni rekorlar ve başarılara imza atmalarını sağlayarak ülkemizin adını tüm dünyaya duyurmak ve ülkemizi tanıtmaktır.

Su sporlarının ülkemizin en çağdaş ve deniz şehri olan İzmir'in bir sembolü olmasını gerektiğine inanıyoruz. Sporun hayat kalitesini arttırdığına ve yaşam boyu sürdürülmesi gerektiğini sporcularımıza aşılamaya çalışıyoruz.

Bizimle bu yolda yürümeye hazır olan İzmirlilerin desteği ve gençlerimizin aramıza katılması gücümüze güç katacaktır.